Honnan érdemes egy kezdő kertésznek magokat szereznie?
Most, hogy előkészültünk a vetéshez és palántázáshoz, már csak a magok hiányoznak
Author: Viktória Selmeczy | Date: April 11, 2023
Az egyik mód a vetőmagok beszerzésére az, ha besétálunk egy gazda- vagy egyéb boltba és egyszerűen megvásároljuk azokat. Érdemes ilyenkor megnézni a magok lejárti idejét a zacskó hátoldalán, ugyanis általánosságban véve 3 évig csíraképesek a boltban árult vetőmagok. Ez nem jelenti azt persze, hogy régebbi magokkal nem érdemes próbálkozni, de a kisebb csírázási valószínűség miatt 3 évnél régebbi magokat érdemes sűrűbben vetnünk majd.
Ugyancsak fontos szempont a boltban vásárolt magok esetén, hogy csávázott (vegyszerrel kezelt) magot vagy csávázatlant választunk. A csávázott magokat általában messziről ki lehet szúrni,mivel igen rikító színekben pompáznak, a különböző rovarölő, gombaölő, vagy más növényvédő szerektől, amivel bevonták őket. Ugyan a csíraképességük így nagyobb, de ha te is vegyszermentesen szeretnél gazdálkodni, inkább válassz csávázatlan magokat.
A magok beszerzésének egy másik módja, ha ellátogatsz különböző magbörzékre, magcserés eseményekre, ahol tapasztaltabb kertészek saját magfogásaiból kaphatsz ízelítőt. Bátran ajánlom ezeket az eseményeket még ha nincs is cserébe saját magod. Nem csak azért, mert a kertészek nagy többsége szívesen ad magot a kezdőknek csere nélkül is, hanem azért is, mert szuper a társaság és rengeteget tanulhatsz, kérdezhetsz tapasztaltabbaktól.
Ha érdekelnek a magbörzék, ellátogatnál egyre, érdeklődj a környékeden hirdetett eseményekről elsősorban (mivel ott találkozhatsz olyan kertészekkel, akik a környékeden lévő éghajlati és talajviszonyokat ismerik, illetve tudnak neked tájspecifikus fajtákat ajánlani), vagy nézz körbe a Magház egyesület oldalán, ahol kilistázva megtalálhatod az összes magbörzét az országban!
A harmadik lehetőséged ha hazai magfajtákat szeretnél szerezni, a Nemzeti Biodiverzitás és Génmegörzési Központ által évente meghirdetett mintakérés. A NBGK génbankként működik az országban és a génbankban tárolt hazai fajtákból évente visszaoszt a kertészkedőknek bizonyos mennyiséget annak érdekében, hogy a készletét frissen tartsa. A náluk történő mintakérést inkább gyakorlott kertészeknek ajánlom, mivel a minta-igénylőknek visszaszolgáltatási kötelezettségük van a magokból.
Megvannak hát a magok is, kezdődhet a veteményezés!
Nem mond túl sok újdonságot ez a poszt, mert már tapasztalt kertész vagy?
Nevezz a kerteddel a fotóversenyünkre, amit a Zöld Forrás 2022-es pályázaton nyertes ÖKOKERT KINT ÉS BENT projekt keretén belül hirdetünk!
További részletek erre a linkre kattintva.
A programot az Energiaügyi Minisztérium és a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. támogatja.