Hogyan gondozzuk a palántákat?
Lássuk, hogyan alakul a kiskertünk!

Ideális esetben az elvetett magocskák mostanra már elkezdtek kibújni, de felgyorsíthatjuk a folyamatot, ha az ültetőedényeket lefedjük átlátszó műanyag fóliával vagy zacskóval, amivel saját kis mikroklímát állíthatunk elő a növényeinknek. A műanyag fólia csak addig szükséges, amíg az első levelek meg nem jelennek. Segítségével a napsugár átjut az ültetőedényig, felmelegíti a földet, amibe ültettünk, ugyanakkor bent tartja a párát és a meleget, így gyorsabban ki tudnak csírázni a magocskák.
A kis növények először általában 2 sziklevelet hoznak, amik a magvak részei és táplálékforrásul szolgálnak a növénynek, amíg az igazi levelek ki nem alakulnak. Ezt követően kezdenek a palánták nagyobb, úgynevezett lombleveleket növeszteni, amivel már képesek a fotoszintézisre.
Joggal örülhetünk, ha a palántáink kibújtak és szépen növögetnek, azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy még ilyenkor is nagyon sérülékenyek és figyelnünk kell rájuk.
Nézzük, mire kell ügyelnünk:
- Ha még nem indult be a csírázás, lehetséges, hogy várnunk kell még. A paradicsom pár nap alatt előbújik, de a paprikának több hét is kellhet.
- A legtöbb mag 20 fok körül/felett csírázik általában, alacsonyabb hőmérsékleten ez a folyamat lassabb. Próbáljunk meg állandó, 20 fok feletti hőmérsékletet biztosítani a palántáknak, de ne tegyük őket a radiátorra, mert ott viszont túl sok direkt hőt kapnak.
- Ha kevés a fény, de magas a hőmérséklet, a palánták halványak lesznek és megnyúltnak, ettől fogékonyabbak lesznek a betegségekre is. A megnyúlt szár a paradicsom esetében nem akkora probléma, mivel a paradicsom a szárán is képes új gyökereket növeszteni, így elég, ha töltünk a növényke köré még földet (ügyelve, hogy ne törjük el a vékony szárakat), hogy megerősödhessenek. A többi növény esetében azonban ez a megnyúlás komoly gondokat okozhat.
- Tegyük őket közelebb az ablakhoz, hogy ne kelljen annyira igyekezniük a fény felé. Ha esetleg nagyon eldőltek az egyik irányba, fordítsuk őket háttal a fénynek, így kénytelenek lesznek irányt változtatni és remélhetőleg kiegyenesednek majd. A palánták megnyúlása gyakori probléma, ne keseredjünk el! Jó esetben elég sűrűn vetettünk ahhoz, hogy ha pár palánta nem is elég életerős, akkor is marad még bőven kiültetnivalónk.
- Ha azt látjuk, hogy a palánták oldalra dőlnek és lassan elhalnak, valószínűleg gombás fertőzéssel van dolgunk. Az úgynevezett palántadőlést általában az ültetőközeg, azaz az földünk vagy az ültetőedényeink gombás fertőzöttsége okozza. Elkerülése érdekében fontos, hogy tiszta ültetőedényeket használjunk, és a palántáinkat jól szellőző helyen tartsuk, véletlenül se nagyon párás, penészes közegben (pl fürdőszobában).
- Amennyiben a palántadőlés ledönti a palántáinkat, sajnos őket már nem tudjuk megmenteni, de a megmaradt palántákat óvatosan kiemelve átültethetjük másik edénybe, és segíthetünk nekik megerősödni egy kis csalános tápoldattal. Ha a palántadőlés visszatérő problémaként jelentkezik, érdemes a következő szezonban a vetőmagokat is "fertőtleníteni" házi, vegyszermentes csávázással. Amennyiben a magokat őrölt fehéjban vagy kurkumában forgatjuk meg, ugyanolyan gombaölő hatást érünk el, mintha vegyszeresen csávázott bolti magokat vettünk volna.
- Ha megváltozik a palánta levelének a színe, az mindig valamilyen tápanyaghiányra utal. A halvány vagy sárga csíkok a nitrogénhiányt mutatják, a lilás vagy vöröses levelek a foszforhiányt, a barna levélszélek a káliumhiányt mutatják. Ha szeretnénk a palántáinkat jó erőben tudni, időnként áztassunk egy kevés csalánt vízbe, hagyjuk benne pár napig, majd a csalános lével locsoljuk a növénykéket. A csalán általános immunerősítő a növények számára, így segíthet nekik megerősödni.
- Ha túl sok vizet kapnak a palánták, a levelek lekonyulnak, a szár megdől és a növény gyökerei elrohadnak. Figyeljünk arra, hogy ne locsoljuk túl a palántákat és mindig lyukas ültetőedénybe ültessünk, hogy a felesleges nedvesség távozhasson a földjükből. Ha úgy látjuk, hogy az ültetőközeg túl nedves már és féltjük a palántákat, óvatosan ültessük át őket szárazabb földbe.
- Ha a palánta levele fodrozódik, akkor a palántánk szomjazik. Figyeljünk ez esetben is a megfelelő nedvesség és páratartalomra.
És végül de nem utolsó sorban, beszélgessünk a növényeinkkel, bátorítsuk és szeretgessük őket, mert higgyétek el, érzik és meghálálják a gondoskodást.


Image gallery

