World Fish Migration Day is coming soon! / Hamarosan itt a halak vándorlásának világnapja!
It is a good chance to learn more about migratory fishes, free-flowing rivers and conservation and restoration of rivers. / Ez jó alkalom arra, hogy tanuljunk a vándorló halakról, a szabadon folyó folyókról és a folyók helyreállításáról.

It is a good chance to learn more about migratory fishes, free-flowing rivers and conservation and restoration of rivers.
First let's look at the relationship between the now defunct giant of the Danube water system, the great sturgeon (Huso huso) and the Iron Gate.
The great sturgeon is the largest sturgeon species live in the Black-Sea, Azov-Sea, Caspian-Sea and, to a lesser extent, in the Adriatic Sea. It is a native migratory fish in Hungary that swims up on River Danube to reproduce and before the river regulation once reached as far as Passau. Its distribution was gradually reduced to the lower reaches. The former large scale migration was a major factor in the fishery of the domestic rivers.
However, in addition to overfishing, the construction of the Iron Gate hydropower dams under the Kazan Passes sealed the fate of the giant.
István Széchenyi, famous for his transport development plans, dreamt of making the Kazán Passes (Large-Kazán and Small-Kazán) and the lowland valley exit navigable. As a first step, the most dangerous rocks of the strait were blasted on the initiative of Széchenyi and Vásárhelyi, but due to the financial cost of removing the cascades only a towpath on the left bank of the river was built. Regulation was delayed until 1890 due to technical, financial and diplomatic difficulties.
Although the half-finished canal was officially inaugurated in 1896, work continued until 1899. As a result, an 80 meter wide and 3 meter deep navigation channel was created on the Serbian side, allowing safe navigation except at the lowest water level.
The real problem, and the prevention of the migration of great sturgeon and other fish species, was the construction of the hydroelectric powerdam in the early 1970s, which drastically altered the water flow, the coastline and the wider landscape.
The dam raised the Danube water level at the power station by 33 metres. In a second phase, Iron Gate II was also built 80 kilometres downstream, regulating the river's exit from the lowlands. As a result of these interventions, the cascades in the Kazan Pass have been eliminated and the river has become practically stagnant.
All is not lost! In 2010, a great sturgeon reintroduction programme was launched to save the species. Several specimens released and signed in Hungary have been recaptured near the Black Sea and in Serbia, which means that these specimens have passed through the Iron Gate hydroelectric dam. It is also important to protect habitats and to investigate how boat locks can act as fish locks.
We started with the biggest fish and the best known dam, but how many migration barriers are there on European rivers, what are the effects of the dams , where and why do fish migrate, how do fish passage works? Follow us!
Hamarosan itt a halak vándorlásának világnapja! Ez jó alkalom arra, hogy tanuljunk a vándorló halakról, a szabadon folyó folyókról és a folyók helyreállításáról. Elsőként lássuk a viza és a Vaskapu történetét! A viza a legnagyobb tokhalfaj, amely a Fekete-tengerben, az Azovi-tengerben, a Kaszpi-tengerben és kisebb állománnyal az Adriai-tengerben él. Magyarországon őshonos, vándorló hal, amely a Dunán úszik fel szaporodni, és a folyószabályozás előtt egykor egészen Passauig eljutott. Azonban elterjedése fokozatosan az alsó szakaszokra szorult vissza. Az egykori nagymértékű vándorlás a hazai folyók halászatának meghatározó tényezője volt. A túlhalászás mellett azonban a Vaskapu vízierőművek megépítése a Kazán-hágók alatt megpecsételte az óriás sorsát. A közlekedésfejlesztési terveiről híres Széchenyi István álmodta meg a Kazán-soros és az alföldi völgykijárat hajózhatóvá tételét. Első lépésben a szoros legveszélyesebb szikláit Széchenyi és a Vásárhelyiek kezdeményezésére felrobbantották, de a zuhatagok megszüntetése olyan anyagi költséget jelentett volna, ami miatt csupán egy hajóvontató útvonalat építettek ki a a folyó bal partján. A szabályozás megkezdése egészen 1890-ig váratott magára, a technikai, anyagi lés diplomáciai nehézségek miatt. Bár a félkész csatornát hivatalosan 1896-ban átadták, a munkálatok 1899-ig folynak. Ennek eredményeként a szerb oldalon egy 80 méter széles, 3 méter mély hajózócsatornát alakítottak ki, amely - a legalacsonyabb vízállású időszak kivételével - lehetővé tette a biztonságos hajózást. A valódi problémát és a viza és más halfajok vándorlásának megakadályozását az 1970-es évek elején megépült vízierőmű jelentette, amely a völgyzáró gáttal drasztikusan átalakította a vízáramlást, a partvidéket és a tágabb tájat is. A gát 33 méterrel emelte meg a Duna vízszintjét az erőműnél. Második ütemben 80 kilóméterrel lejjebb megépült a Vaskapu II is, amely a folyó alföldi kijáratát szabályozta. A beavatkozások eredményeként a Kazán-szorosban megszűntek a zuhatagok, gyakorlatilag állóvízi jellegű lett itt a folyó. Azért nincs minden veszve! A faj megmentése érdekében 2010-ben viza visszatelepítési prohgram indult. Több hazánkban kibocsátott és jelölt példányt is visszafogtak a Fekete-tenger közelében és Szerbiában, ami azt jelenti, hogy ezek a példányok átjutottak a Vaskapu vízierőmű rendszeren. Az élőhelyek védelme és annak vizsgálata is fontos, hogy miként működhetnek a hajózsilipek halzsilipként. A legnagyobb hallal és a legismertebb gáttal kezdtünk, de valójában mennyi vándorlást akadályozó létesítmény van az európai folyókon, hova és miért vándorolnak a halak, milyen hatásai vannak a gátaknak, hogy működnek a hallépcsők? Kövess minket! |